Védőoltások
Macska védőoltás
A macska védőoltás beadása szinte 6 hetes korban elkezdhető.Mindenkinél más, de az a leghatékonyabb, ha 6-8 hetes kortól minden oltást szépen sorban megkapnak.A kutyáktól eltérően a macskák kombinált védőoltást kapnak és ezt ismétlik meg a teljes védettség érdekében.
Minden macska részére:
6-8 hetes korban: macska kombinált oltás (fertőző gyomor- és bélgyulladás, fertőző- orr és légcsőgyulladás, macskanátha),• 8-10 hetes korban (az előző oltást követően 2 héttel): macska kombinált oltás ismétlése.Bár macskáknak nem kötelező, mégis az utóbbi években a hazánkban is egyre gyakoribbá váló, veszett macskák okozta emberi sérülések miatt nagyon fontos, hogy kijáró macskánkat az emberre is veszélyes, halálos betegségtől megvédjük.
Kijáró macskák részére:
6-8 hetes korban: macska kombinált oltás (fertőző gyomor- és bélgyulladás, fertőző- orr és légcsőgyulladás, macskanátha),
8-10 hetes korban (az előző oltást követően 2 héttel): macska kombinált oltás ismétlésével egy időben az első veszettség oltás
10-12 hetes korban (az előző oltást követően 2 héttel): macska leukémia (leucosis) elleni első oltás,
12-14 hetes korban (az előző oltást követően 2 héttel): macska leukémia (leucosis) elleni oltás ismétlése.
A házból kijáró, vidéken "nyaraló" cicákat érdemes veszettség ellen is beoltani!
Szükség esetén:
16 hetes kortól fertőző hashártyagyulladás, és bőrgombásság elleni védőoltások. A macska az utolsó beadott oltás után 10-14 nappal már teljes védettséget élvez. A védettség fenntartásához az oltások évenkénti ismétlése szükséges.
A macskák fertőző betegségeit okozó vírusok és baktériumok nagyon elterjedtek (a fertőzött állatok váladékaikkal, testnedveikkel ürítik a kórokozókat, karmolással, harapással könnyen egymás bőrébe juttatják azokat), ezért az ilyen típusú betegségek esetében a megelőzésre kell a legnagyobb figyelmet fordítani. Ez azért is fontos, mert számos betegség következményét gyógykezeléssel már nem tudjuk megszüntetni. Amikor kedvencünk már megbetegedett, a tüneteket súlyos költségek árán valamennyire enyhíteni lehet, de ez nem mindig jár sikerrel.
Vadászgörény védőoltás
Vadászgörény védőoltás esetén sem hanyagolható el a külső- és belső paraziták elleni védekezés, fokozottan ügyeljünk ennek rendszerességére. A vadászgörény maximális védelme érdekében 3 db szopornyica elleni és egy veszettség elleni oltást kell, hogy kapjon, valamint ezeket még a későbbiekben megismételni. A szopornyica elleni oltás beadása akkor is javasolt, ha görényedet nem viszed ki sétálni, mivel ez a betegség a cipőtalppal is hazavihető!
Vadászgörény védőoltás
• 6 hetes korban szopornyica elleni védőoltás
• 8 hetes korban szopornyica elleni védőoltás
• 10 hetes korban szopornyica elleni védőoltás
• 12 hetes korban veszettség elleni védőoltás
• 10 hónapos korban minkét oltás ismétlése 2 hetes szünettel
Évenkénti kombinált újraoltás.
Védőoltások
A védőoltás az állatokat a fertőző betegségek ellen óvja. Nem utolsó sorban egészségük érdekében kell ezt rendszeresen elvégeznünk. Az újszülött állatok immunrendszere még nincs felkészülve a környezetben lévő kórokozók elleni védekezésre így a különféle fertőzések ellen védelemre van szükségük. Fontos tudni, hogy csak egészséges állat kaphat oltást, hiszen az állat immunrendszerét gyengíti az aktív vagy elhalt vírus beadása.
Kombinált védőoltás
A kombinált védőoltás számos komoly betegség ellen ad védettséget az kedvencünknek, úgy hogy csak egy oltásnak tesszük ki. Így megkíméljük mind az állatot, mind az állattartót, az időigényesebb többszöri tortúrától. A fent említett kombinált védőoltás beadott változata tartalmazza a kutya parvovírus, szopornyica, kennelköhögés, fertőző májgyulladás, leptospirózis elleni hatóanyagait.
Védőoltások
Kutya védőoltás
A kutya védőoltás javasolt és hatékony menete a következő: Az első oltás az alap immunizálásra szolgál, 1-2 hónapos kórban megkapja az eb a Parvó vírus ellenl védőoltást, mely a bélgyulladás ellen védi.Ez azért fontos, mert annál veszélyesebb a vírus minél fiatalabb a kutya, ha nincs oltva akár két nap alatt is elpusztulhat az állat.
Kutya védőoltás
• 7-8 hetes korban: Parvovírusos bélgyulladás elleni oltás.
• 12 hónapos korban: Fertőző betegségek/kombinált
Belső élősködök elleni kezelések:
- 2-12 hetes korig a kölyköket kéthetente,
- majd háromhavonta ajánlott széles hatásspektrumú féregtelenítő készítménnyel kezelni.
Külső élősködök elleni kezelések:
- A jó minőségű bolha- és kullancsnyakörvek kb. 6-7 hónapig nyújtanak védelmet. (Kiltix, Scalibor)
- Az un. "spot on" készítmények általában bolhásság ellen 3 hónapig nyújtanak védelmet, de a kullancsokat csak 3-4 hétig tartják távol. (Frontline, Advantix, Prac-tic, stb.)
- Az utóbbi évek éghajlatváltozásának hatására hazánkban is egyre gyakoribb a Dirofilaria repens nevezetű fonalféreg, mely ízeltlábú vektorok (főként szúnyogok) közvetítésével terjed, akár emberekben is megtelepszik. A féreg lárvák a véráramban sodródva jutnak el az egyes szervekbe, gyakran akadnak meg sok kapillárissal átszőtt területeken, főként a bőrben és a szemben. Az emberi fertőzések gyakorisága háziállataink védelmével csökkenthető. (Advocate, Stronghold)